Cestování vlakem se stalo fenoménem doby, přeprava cestujících na železnici je nejvyšší v historii ČR

Cestující na nádraží Opava východ

Přeprava cestujících na české železnici pokračuje v růstu již sedmým rokem v řadě. Přepravní výkon v osobní železniční dopravě meziročně vzrostl o 6,4 % na 8,8 miliardy osobokilometrů, což je nejvíce v historii samostatné České republiky. Počet cestujících se v loňském roce zvýšil o 1,5 %, celkově nastoupilo do vlaků více než 179 milionů osob.

„Cestování vlakem se stalo fenoménem doby, protože lidé chtějí stále méně ztrácet čas řízením automobilu a čekat v kolonách, proto mění své cestovní návyky a preferují pohodlnou a bezpečnou jízdu vlakem, kde mohou čas během cesty využít k práci, zábavě nebo odpočinku,“ říká prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě Miroslav Vyka.

Počet přepravených cestujících na železnici roste pomaleji než přepravní výkon. To ukazuje, že lidé dnes cestují na delší vzdálenosti. Průměrná přepravní vzdálenost ve vlacích vzrostla od roku 2010 ze 40 na 49 kilometrů, vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo ministerstvo dopravy.

„Výkon osobní přepravy na železnici v loňském roce překonal úroveň roku 1994. Lidé dnes využívají vlaky ve větší míře, než v polovině 90. let, kdy začali železnici postupně opouštět a ve větší míře přecházeli do osobních automobilů – dnes se vrací zpět do vlaků,“ dodává Vyka.

„V současné době železnice sklízí úspěch díky investicím do hlavních tratí za posledních 20 let. Na trasách, kde se doprava zrychlila, to přilákalo i konkurenční dopravce. Celkové zvýšení počtu spojů, zkrácení jízdní doby, a zvýšení kvality služby se odrazilo ve výrazném nárůstu cestujících v dálkové dopravě, který dále pokračuje v růstu. Další investice do infrastruktury i vozidel stejně jako tvorba jízdních řádů pro další roky by měla především zohlednit potřeby cestujících,“ říká Miloslav Zítka, člen prezídia Svazu cestujících ve veřejné dopravě.

„Největší potenciál růstu má v současnosti příměstská a regionální železniční doprava, protože většina ekonomicky aktivních obyvatel potřebuje denně dojíždět na kratší vzdálenosti. Proto je nutné připravit chytré a efektivní investice do moderní infrastruktury i vozidel v regionální železniční dopravě, které mohou podle zahraničních zkušeností přinést i několikanásobný nárůst cestujících. Důležité je zajistit dopravní provázanost a v rámci integrované mobility vybudovat u nádraží dopravní terminály, jejichž součástí bude P+R parkoviště i možnost bezpečného uložení jízdních kol,“ uzavírá Vyka.