Nový jízdní řád 2013? V Německu už on-line, v ČR trezorová záležitost!

Nový jízdní řád 2012/2013 začne platit od 9. prosince a s ním se změní časové polohy vlakových spojů v dálkové i regionální dopravě, jinak pojedou linkové autobusy a upraveny budou také jízdní řády městské hromadné dopravy v některých městech.

Běžně se na vlakové spoje prodávají jízdenky i rezervace s dvouměsíčním předstihem, to ale teď není možné, protože státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC, s. o.), která zajišťuje tvorbu jízdních řádů v České republice, nový jízdní řád 2013 u nás dosud oficiálně nezveřejnila. Přesto informace v Německu i v Rakousku o naších vlacích už dávno mají a jsou veřejně dostupné.

„Zatímco informace o vlakových spojích dle nového jízdního řádu v Česku je možné vyhledat on-line na internetových stránkách i v mobilních aplikacích rakouských1 i německých drah2, tak Správa železniční dopravní cesty pro české cestující jízdní řády tají, čímž se z nich stává tradičně oblíbená trezorová záležitost,“ komentuje situaci kolem zavádění nového jízdního řádu prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě Miroslav Vyka.

„Tato situace je výsměch cestujícím. Je naprosto neuvěřitelné, že v sousedním Německu zvládnou do databáze vložit včas nejen jízdní řády německých dopravců, ale i ze zahraniční od mnoha dalších evropských států, zatímco český cestující nemá přístup k žádným informacím,“ doplňuje Miloslav Zítka, člen prezídia Svazu cestujících ve veřejné dopravě.
„Nejenže SŽDC ještě nezveřejnila tabulky jednotlivých tratí v PDF na svém webu3, ale protože informace o vlakových spojích od 9. prosince nejsou ani v centrální databázi, tak není možné vyhledat spojení on-line ani v IDOSu4, či kterékoliv jiné české mobilní aplikaci,“ dodává Vyka.

V současnosti nemají cestující žádnou možnost, jak si dnes zakoupit jízdenku v dvouměsíčním předstihu, například na tradičně velmi využívané období předvánočního víkendu, kdy mohou být některé vlaky předem vyprodané.

„Jak vlaky pojedou od nového jízdního řádu proto nejsou schopni sdělit svým zákazníkům ani v pokladně Českých drah ani v pokladně společnosti Regiojet a dokonce ani není možné zakoupit jízdenky se začátkem platnosti po 8. prosinci u žádného dopravce,“ upozorňuje Miroslav Vyka na další problémy vyplývající z umělého utajovaní informací o vlakových spojích v novém jízdním řádu.