Nedostatečné zabezpečení železničních přejezdů ohrožuje cestující

Dnes v ranních hodinách došlo na Břeclavsku ke střetu motorového osobního vlaku s nákladním autem1. Při nehodě bylo zraněno pět lidí. V posledních dnech se jedná již o druhou mimořádnou událost na železničních přejezdech, při které byli zraněni cestující. Ve čtvrtek došlo na Žatecku ke střetu kamionu s rychlíkem, který následně vykolejil a převrátil se na bok2. Podle dostupných informací bylo šest cestujících zraněno, z toho jeden těžce.

„Oba střety vlaků s nákladními vozidly ukazují, že bezpečnost provozu na železničních přejezdech není zajištěna dostatečným způsobem,“ říká Miroslav Vyka, prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě.

V letech 2008 až 2009 si ministerstvo dopravy nechalo zpracovat projekt VaV „Analýza a návrh opatření pro zvýšení bezpečnosti na železničních přejezdech“ (AGATHA)3. Závěrem projektu byl
soubor koncepčních i detailních připomínek a výčet bezpečnostních rizik, které je žádoucí systematicky odstraňovat pro snížení nehodovosti na železničních přejezdech.

„Události posledních dnů ukazují, že ačkoliv ministerstvo dopravy má zpracovaný koncepční materiál, jak nehodovost na železničních přejezdech snižovat, jsou dosud provedená opatření nedostatečná,“ komentuje Miroslav Vyka.

I když se v minulém roce celkový počet dopravních nehod na přejezdech snížil a pro letošní rok byly navýšeny finanční prostředky ze Státního fondu dopravní infrastruktury na zabezpečení železničních přejezdů, stále dochází k závažným nehodám.

„Zdá se, že ministerstvo dopravy i Správa železniční dopravní cesty usnuli na vavřínech. Příkladem je web PREJEZDY.EU, který byl součástí kampaně STOP NEHODÁM! Evropa pro bezpečnější přejezdy4,“ na němž najdete pouze staré informace z roku 2009,“ dodává Vyka.

„Rezervy jsou v kontrolní a represivní činnosti státu vůči řidičům, nedodržujícím na přejezdech pravidla silničního provozu. Zvýraznění postihu při přestupcích a kvalifikace všech nehod na přejezdech jako obecné ohrožení mělo být provedeno již dávno a stát by to nestálo nic,“ říká Miloslav Zítka, člen prezídia Svazu cestujících ve veřejné dopravě.

„Bude potřeba nejen zvyšovat investice do lepšího zabezpečení přejezdů, ale dále pokračovat s osvětou, školením řidičů a zahájit další informační kampaně, které znovu upozorní řidiče na rizika při nedodržování pravidel o silničním provozu na přejezdech,“ uzavírá Vyka.

 
 
Kontakty:
Miroslav Vyka, prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě tel.: 737 131 290
Miloslav Zítka, člen prezídia Svazu cestujících ve veřejné dopravě tel.: 607 992 873
 
______________
1 Vlak se srazil s nákladním autem. Pět zraněných, online na webu: http://www.lidovky.cz/vlak-se-srazil-s-nakladakem-petzranenych-f12-/ln_domov.asp?c=A120305_104059_ln_domov_rka

2 Rychlík převrácený, kamion rozbitý. Škoda 8 milionů, online na webu: http://zatecky.denik.cz/nehody/po-narazu-do-kamionu-sevlak-prevratil-na-bok-20120229.html

3 Rizikové faktory na železničních přejezdech ve městech, online na webu: http://www.silnice-zeleznice.cz/clanek/rizikove-faktoryna-zeleznicnich-prejezdech-ve-mestech/

4 Projekt „STOP NEHODÁM! Evropa pro bezpečnější přejezdy“, online na webu: http://www.prejezdy.eu

Comments are closed.