Nové jízdní řády vlaků už znají v zahraničí, české weby zatím spí

Nový jízdní řád 2011/2012 začne platit od 11. prosince a s ním vstoupí v platnost celá řada změn. Bude pozměněna časová poloha vlakových spojů v dálkové i regionální dopravě, jinak pojedou autobusové linky a drobné úpravy jízdních řádů mohou nastat i u některých městských dopravních podniků.

„České dráhy i celá řada dalších dopravců v České republice nabízí prodej jízdních dokladů i rezervací nejméně s dvouměsíčním předstihem, ale cestující u nás nemají možnost žádného ověření, jestli konkrétní spoj od nového jízdního řádu vůbec pojede,“ komentuje situaci k zavádění nového jízdního řádu prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě Miroslav Vyka.

„Největším paradoxem je to, že tyto informace jsou již dostupné na zahraničních internetových serverech rakouských1 i německých drah2, kde lze spojení vyhledat on-line, ale český IDOS3, Správa železniční dopravní cesty4 ani České dráhy5 zatím nejsou schopny cestující informovat, jak vlaky od dvanáctého prosince pojedou,“ dodává Vyka.

„Nejenže cestující neví, že by informace o spojích mohli najít v zahraničí, ale na zahraničních serverech jsou samozřejmě dostupné jen v němčině nebo angličtině, což může být zejména pro starší cestující hendikep,“ doplňuje Miloslav Zítka, člen prezídia Svazu cestujících ve veřejné dopravě.

V České republice se cestující zatím mohou po složitém hledání na internetu dopátrat jízdních řádů pouze ve formátu PDF, a to jen v některých krajích. Takovým příkladem je Plzeňský kraj, který zveřejnil na webu svého koordinátora veřejné dopravy finální podobu jízdního řádu 2011/20126. Ale například na webu Moravskoslezského kraje je pouze návrh jízdního řádu aktualizovaného ke dni 10.10.20117, z něhož ale není zcela jasné, zda-li se už jedná o konečnou podobu jízdního řádu. Naopak na webu Ústeckého kraje si cestující mohou pouze přečíst červeným písmem následující text: „Vážení cestující, v současnosti čekáme na oficiální doručení jízdních řádů z poslední aktualizace“8.

„Dnes už mají cestující možnost zakoupení jízdenky v předprodeji na Štedrý den, ale v Česku zatím ještě stále nevíme, jak vlaky pojedou. Tuto situaci nelze popsat jinak, než že český úředník opět zaspal,“ uzavírá Vyka.

 
 
Kontakty:
Miroslav Vyka, prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě tel.: 737 131 290
Miloslav Zítka, člen prezídia Svazu cestujících ve veřejné dopravě tel.: 607 992 873
 
_______________
1 Rakouský elektronický jízdní řád SCOTTY, na webu on-line: http://fahrplan.oebb.at/bin/query.exe/en
2 Elektronický jízdní řád Deutsche Bahn, na webu on-line: http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query2.exe/en
3 Elektronický jízdní řád IDOS, na webu on-line: http://jizdnirady.idnes.cz/vlaky/spojeni/
4 Tabulkové jízdní řády na webu Správy železniční dopravní cesty ve formátu PDF, zde on-line: http://www.szdc.cz/provozovanidrahy/knizni-jizdni-rady-120611.html
5 Elektronický jízdní řád Českých drah, na webu on-line: http://www.cd.cz/spojeni/
6 Konečný návrh jízdního řádu 2011/12 v Plzeňském kraji, na webu on-line: http://idp.plzensky-kraj.cz/?cid=42573
7 Návrh jízdního řádu drážní dopravy Moravskoslezského kraje na období 2011/2012, na webu on-line: http://verejna-sprava.krmoravskoslezsky.cz/cz/doprava/navrh-jizdniho-radu-drazni-dopravy-na-obdobi-2011-2012-17843/
8 Návrh jízdního řádu železniční dopravy 2011/2012 v Ústeckém kraji, na webu on-line: http://www.krustecky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=450018&id=1660962

Příspěvek byl publikován v rubrice Tiskové zprávy se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.