Mobilní web ČD umožnil jednodušší nákup jízdenek

Nákup jízdenky na mobilním webu ČD

Mobilní web ČD

Se změnou jízdního řádu od 9. prosince 2012 spustily České dráhy novou verzi mobilního webu. Nově mohou majitelé chytrých mobilních telefonů nakupovat vnitrostátní jízdenky (včetně doplňkových služeb – místenky, zavazadla, psy) přímo ve svém telefonu. České dráhy se tak staly prvním a jediným železničním dopravcem, který zmiňovanou službu v České republice nabízí.

Svaz cestujících ve veřejné dopravě neváhal a vyzkoušel, jak nákup jízdenek z mobilního telefonu funguje v praxi. Na první pohled je menu podobné předchozí verzi, ale už při vyhledávání spojení je vidět zlepšení. Ihned po vyhledání konkrétního spoje je uživatelům nabídnuta služba možnosti zakoupení jízdenky. Oproti předchozí verzi je vybírání typu jízdenky a slevové karty jednodušší. Co je však největším pozitivem, že nákup a zaplacení jízdenky je možné přímo bez nutnosti jakékoliv registrace. Majitelům in-karet nebo jiných slevových průkazů stačí vyplnit číslo a typ jejich karty. Tím vzniká aplikace, která je otevřena co největšímu počtu zákazníků, i těm, kteří necestují vlakem pravidelně. Poté stačí zaplatit bankovní platební kartou a nebo přes PaySec. Po zaplacení obdržíte QR Code do zařízení, ve kterém provádíte nákup a na Vaši e-mailovou adresu obdržíte jízdenku ve formátu PDF. Posunem vpřed je výrazně nižší počet nutných stisků od vyhledání po dokončení nákupu jízdenek, oproti původní verzi. Avšak některé možnosti výběru by mohly být sloučeny do jedné plochy (např. zbytečně složitý výběr zpáteční jízdenky).

České dráhy ale nechtějí zůstat jen u této verze mobilního webu. Podle Jiřího Krejčího z oddělení marketingové produkce Českých drah národní dopravce připravuje další rozvoj mobilního webu, který bude rozšířen o informace o odjezdových tabulích, o jízdě vlaku a bude propojen i s  dalšími aplikacemi mobilních telefonů (např. ukládání jízdenek do aplikace Passbook). Dále České dráhy připravují vytvoření samostatné aplikace, která by fungovala v  offline režimu a bude zpřístupňovat některé informace bez nutnosti připojení k internetu.

Nová verze mobilního webu přináší pohodlný nákup jízdenek přes mobil, bez nutnosti registrace. Zdá se, že České dráhy jako jeden z mála železničních dopravců v Evropě pochopily, že nejdůležitější není počet registrovaných uživatelů, ale celkový počet prodaných jízdenek a z nich získaných objem peněz. Mobilním web na chytrých telefonech funguje rychle a pohodlně, avšak mu lze vytknout, že nemá přizpůsobené rozhraní pro tablety.

Podle zkušeností s využíváním internetových a mobilních aplikací nejen českých, ale i zahraničních železnic je směr současného mobilního webu Českých drah správný. Otázkou zůstává, kolik času budou České dráhy ještě potřebovat pro úplné odladění mobilního webu a vydání samostatné offline aplikace nejen pro chytré telefony, ale i pro tablety. Především proto, že konkurenční dopravci určitě nebudou chtít zůstat pozadu.

Ukázka postupu při nákupu jízdenky na mobilním webu ČD ve fotogalerii:

Nákup jízdenky na mobilním webu ČD - 2 Nákup jízdenky na mobilním webu ČD - 3 Nákup jízdenky na mobilním webu ČD - 4
Nákup jízdenky na mobilním webu ČD - 5 Nákup jízdenky na mobilním webu ČD - 6 Nákup jízdenky na mobilním webu ČD - 7
Nákup jízdenky na mobilním webu ČD - 8 Nákup jízdenky na mobilním webu ČD - 9 Nákup jízdenky na mobilním webu ČD - 10
Nákup jízdenky na mobilním webu ČD - 11
Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.