Test mobilních aplikací vybraných železničních dopravců ve střední a západní Evropě

ÖBB Tickets - úvodProvedli jsme testování několika mobilních aplikací, které lidem usnadňují cestování ve veřejné dopravě. Cílem testu bylo porovnat aplikace vybraných železničních společností ve střední a západní Evropě, vyzkoušet jejich nabízené služby a především celkově prověřit dostupnost informací a složitost orientace v příslušné aplikaci.

V každé aplikaci jsme vyzkoušeli vyhledání spojů a pokud to bylo možné, tak i nákup jízdenek přímo přes chytrý mobilní telefon. Aplikace jsme testovali především z pohledu běžného uživatele – cestujícího, nikoliv z hlediska použitých IT technologií. Všechny uvedené aplikace byly testovány v průběhu října 2012. Testování proběhlo na telefonu Iphone 4 s operačním systémem iOS 6. Jelikož někteří železniční dopravci dosud nemají žádnou mobilní aplikaci pro cestující, využili jsme alespoň jejich mobilního webového prostředí.

Mezi testované aplikace jsme zařadili: švýcarský SBB Mobile, francouzský Voyages – SNCF, německý DB Tickets a rakouský ÖBB Tickets. Verzi mobilního webu jsme vyzkoušeli u dopravců: České dráhy (ČD), Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a Polskie Koleje Państwowe (PKP).

V úvodu je potřeba zdůraznit, že výhoda mobilní aplikace spočívá především v nabídce vlastního prostředí, které umožňuje snadné spuštění, aniž bychom museli „surfovat“ na internetu. V celkovém hodnocení ale na tuto skutečnost nebyl brán zřetel.

SBB Mobile

První testovanou aplikací byla SBB Mobile švýcarských drah. Jednoduše ovladatelná aplikace v anglickém jazyce, ve které se cestující snadno orientuje. Vyhledání spojů se nachází hned v úvodu aplikace, funguje rychle a s pomocí nápovědy nebo GPS polohy Vám poradí s odjezdy či příjezdy z nejbližší stanice. Dále máte v aplikaci na výběr několik možností např.: koupě lístku jak na vlaky dálkové, tak i regionální dopravy, celodenní jízdenku apod. V rámci SBB Mobile můžete uplatnit slevové karty a mimo jiné zde naleznete položku „Ztráty a nálezy“.

Jedinou nevýhodou této aplikace je nutná registrace, která Vám zabere více času, ale po registraci se “de facto“ SBB Mobile stává plnohodnotnou mobilní pokladnou. Na rozdíl od jiných aplikací umožňuje snadný nákup jízdenek i ze zahraničního telefonu. Při nákupu oceníte rychlost a pohodlí, protože registrační profil je propojen s bankovní kartou.
Hodnocení 9/10

SBB Mobile - úvodní obrazovka sbb_02_nabidka_jizdenek SBB Mobile - regionální jízdenky
SBB Mobile - nabídka jízdenek2 SBB Mobile - další možnosti SBB Mobile - koupit jízdenku
SBB Mobile - výběr jízdenky

ÖBB Tickets

Další testovanou aplikací byla ÖBB Tickets rakouských drah. Aplikace byla testována v anglické jazykové mutaci. V úvodu si rovněž musíte projí povinnou, ale zbytečně zdlouhavou registrací, bez níž byste ale neměli možnost zakoupit jízdenku. Zajímavostí při registraci je tzv. Captcha. Uživateli se zobrazí odjezdová tabule ÖBB a úkolem je správně opsat číslo nástupiště a cílovou stanici vlaku. Poté se dostanete do základního menu aplikace, která také nabízí hned v úvodu (stejně jako předchozí SBB Mobile) vyhledání spojů. Pokud jste v aplikaci poprvé, funguje tady jakási „Nápověda“, která Vám poradí, co a jak vybrat. Vše je velmi přehledné. Můžete si do oblíbených ukládat vyhledávaná spojení, stanice apod. U vyhledaných spojů je zobrazená cena, kterou za jízdenku zaplatíte. Aplikace zobrazuje i cenu jízdenky například při cestování městskou dopravou ve Vídni. Jízdenku pro MHD sice není možné zakoupit, ale aplikace Vás upozorní na to, že si ji máte vyžádat u některé pokladny nebo zakoupit v automatu Wiener Linien. Snad jediná nevýhoda při nákupu je ta, že systém nezná jinou slevovou kartu než rakouskou Vorteilscard.
Hodnocení 8/10

ÖBB Tickets - úvod ÖBB Tickets - zajímavá registrace ÖBB Tickets - dokončení registrace
ÖBB Tickets - můj účet ÖBB Tickets - chytrá nápověda ÖBB Tickets - možnosti u jízdenky
ÖBB Tickets - chytrá nápověda2 ÖBB Tickets - spoj - cena ÖBB Tickets - info jízdenka

Voyages-Sncf

Poté jsme testovali aplikaci francouzských drah Voyages-Sncf. Aplikace běží bohužel jen ve francouzském jazyce. Menu nabízí několik položek, kde stejně jako u předchozích aplikací je na prvním místě vyhledání spojů. Pro uživatele se znalostí francouzského jazyka je vyhledání spoje jednoduché. Na rozdíl od ostatních, tato aplikace jako jediná nemá povinnou registraci a díky tomu nestrávíte několik minut zadáváním osobních údajů, a přesto si můžete zakoupit jízdenku na Vámi požadovaný spoj. Samozřejmostí je uchování jízdenek. Jako další oceníte vyhledávání takzvaných „Petit prix“, která vyhledává jízdenky nízkonákladových spojů či speciální akční jízdenky za nízké ceny, což ocení zejména studenti.

Aplikace je poněkud složitější, pokud chcete měnit nastavení rezervací či uplatňování slev. Jestliže si nevíte s aplikací rady, funguje zde „aide“ (nápověda), která ale není příliš přehledná. Pro zjištění aktuálních informací o spojích je nutná další aplikace SNCF Direct.
Hodnocení 7/10

Voyages-Sncf - úvod Voyages-Sncf - nápověda Voyages-Sncf - rezervace
Voyages-Sncf - možnosti jízdenky Voyages-Sncf - cena jízdenky Voyages-Sncf - výběr tarifu
Voyages-Sncf - detaily

DB Tickets + DB Navigator

Další testovanou aplikací měla být DB Tickets německých drah, která běžela v anglickém jazyce. Ale při nutnosti registrace nám tato aplikace nenabídla možnost zvolit místo bydliště Českou republiku. Registraci nebylo možné provést, protože k jejímu dokončení je potřeba zadat telefonní číslo jednoho z německých operátorů. Aplikaci proto od počátku zavrhujeme, pro vyhledávání spojů je vhodné použít aplikaci DB Navigator, která je přehledná a dokáže vyhledat téměř jakékoliv spojení nejen v Německu, ale i v České republice a dalších zemích Evropy. Aplikace nabízí odjezdy ze všech stanic i komplexní informace o spojích.

Nutnost použití dvou aplikací DB Navigator + DB Tickets je dle našeho názoru složité a přinejmenším zbytečné. Spojením těchto dvou aplikací by cestující ušetřili čas a veškeré hledání by se výrazně zjednodušilo. Taktéž nabídka zemí, ze kterých máte možnost výběru při registraci je naprosto nedostatečná.
Hodnocení 4/10

DB Tickets DB Tickets - země DB Tickets - registrace
DB Tickets - problém s telefonem DB Navigator - info cz DB Navigator - info spoje
DB Navigator - info plánovač DB Navigator - info jízdenky DB Navigator - nejbližší stanice
DB Navigator - propojení na db tickets

České dráhy ČD

Dále jsme vyzkoušeli nový mobilní web Českých drah. Mobilní web je složitý, vyhledání spojů není na první zobrazované stránce a nákup jízdenky připomínal rozhovor se záznamníkem operátora, který Vás ve finále stejně odkázal na e-shop ČD. Ten už ale v mobilním rozhraní nebyl. Registrace je nutná, tedy při nákupu jízdenky je jednodušší se mobilnímu webu vyhnout a přímo začít s nákupem na stránkách e-shopu. Tam je nákup jízdenky přece jen podstatně rychlejší.
Mezi výhody mobilního webu Českých drah patří hlášení o mimořádnostech na železnici, informace o odjezdech vlaků z vyhledaných stanic a informace o vlacích. To ostatních testované zahraniční aplikace nenabízejí. V případě potřeby si nemusíte do telefonu nahrávat další a další aplikace nebo tyto informace hledat na jiném webu. U informací o vlaku je nutné znát číslo vlaku, což je v případě osobních vlaků poněkud složitější na zapamatování. Mobilní web je v raném vývoji, přesto již má co nabídnout. V budoucnu se možná cestující dočkají i skutečné mobilní aplikace s jednoduchým nákupem jízdenek a jejich ukládání. A pokud vývojáři nezapomenou přidat i několik jazykových mutací, pak aplikace usnadní cestování na české železnici nejen českým, ale i zahraničním cestujícím.
Hodnocení 5/10

Mobilní web ČD - úvod Mobilní web ČD - vyhledání spojení Mobilní web ČD - služby
Mobilní web ČD - jízdenky1 Mobilní web ČD - jízdenky2 Mobilní web ČD - jízdenky3
Mobilní web ČD - jízdenky4 Mobilní web ČD - jízdenky5 Mobilní web ČD - kopit-nekoupit
Mobilní web ČD - odkaz na eshop ČD

ZSSK Slovakia Rail

Podobný mobilní web jako České dráhy nabízí i Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Na hlavní stránce je možné okamžitě vyhledat spojení. Po vyhledání spojení se zobrazí cena jízdenky a u některých spojů je možné i zakoupit jízdenku – stačí vyplnit formulář s počtem cestujících a své osobní údaje.

Jediné, co mobilnímu webu chybělo je uchovávání jízdenek. Tento problém by se mohl jednoduše vyřešit, pokud by se jednalo o samostatnou aplikaci. Stejně jako u mobilního webu ČD je i mobilní web ZSSK v raném vývoji. Do budoucna by bylo vhodnější, kdyby se mobilní web dočkal vlastní aplikace a samozřejmě ve více jazykových mutacích, které umožní využití této aplikace i pro zahraniční uživatele.
Hodnocení 5/10

mobilni web zssk - uvod mobilni web zssk - našeptávač mobilni web zssk - vyhledat spoje
mobilni web zssk - koupě jízdenky mobilni web zssk - jízdenka detaily mobilni web zssk - samotná koupě
mobilni web zssk - info údaje

PKP

Vůbec nejhůře dopadla zkouška u polského dopravce PKP. Mobilní web vůbec neexistuje a na nákup jízdenky jsme byli odkázaní na klasické webové stránky s informací o možném nákupu jízdenek přes internet.
Hodnocení -/10

polské PKP nemají ani mobilní web

Tabulkový přehled testovaných mobilních aplikací

Název aplikace nebo mobilního webu
 • výhody

 

 • nevýhody

 

SBB Mobile
 • snadná orientace ve vyhledávání spojů
 • vyhledává pomocí GPS nejbližší stanici
 • možnost koupit lístek přímo v mobilu i pro zahraniční uživatele
 • koupit lístek i u soukromých dopravců
 • nabídka uplatňování slev, široká nabídka ostatních služeb

 

 • povinná registrace

 

ÖBB Tickets
 • vyhledává pomocí GPS nejbližší stanici
 • možnost koupit jízdenku přímo v mobilu i pro zahraniční uživatele
 • umožňuje nákup jízdenky i pro kolo nebo psa
 • informace o cenách u vídeňského dopravního podniku (Wiener Linien)
 • vyhledávání spojů i v ČR

 

 • povinná registrace
 • lze uplatnit pouze slevu Vorteilscard

 

Voyages-SNCF
 • vstup bez nutné registrace
 • nabídka akčních jízdenek
 • lze uplatnit slevové karty nejen SNCF, ale také pro Thalys
 • umí propojit váš mobilní účet s webovým, lze si nahrát i již zakoupenou jízdenku

 

 • méně přehledná, složitá orientace, příliš mnoho položek
 • pouze francouzská jazyková mutace
 • pro zjištění aktuální situace nutná další aplikace SNCF Direct

 

DB Tickets + DB Navigator
 • vyhledání odjezdů z vybraných stanic v rámci Evropy
 • vyhledávání spojů i v ČR

 

 • nutno mít nahrané dvě aplikace DB Tickets + Navigator
 • nutná registrace s platným německým telefonním číslem
 • bez registrace nelze koupit jízdenku
 • registrace omezena jen na 8 nabízených evropských států

 

České Dráhy (mobilní web)
 • hlášení o mimořádných situacích
 • odjezdy vlaků z vybrané stanice
 • informace o vlacích

 

 • mobilní web velmi složitý, nepřehledný
 • v mobilním prostředí nelze koupit jízdenku
 • chybí informace o cenách jízdenek
 • Zatím pouze v češtině

 

ZSSK Slovakia Rail (mobilní web)
 • bez registrace lze koupit jízdenku
 • informace o cenách jízdenek
 • lze uplatnit slevu

 

 • nevyhovující uživatelské prostředí
 • pouze ve slovenštině
 • nebere ohledy na možné zahraniční uživatele

 

PKP Polskie Koleje Państwowe S.A.

 

 • neexistující mobilní webové rozhraní

 

Na závěr je třeba říct, že budoucností jsou mobilní aplikace. Podíl uživatelů smartphonů roste raketovým tempem, přístup k mobilnímu internetu rovněž. Ideální je taková mobilní aplikace, která nabízí jednoduchý způsob vyhledání spojů, má podporu více jazykových mutací, nabízí hromadný nákup jízdenek bez nutnosti registrace a umožňuje uplatnění slevových karet.

V tomto směru je v současnosti Evropa stále rozdělená na východ a západ. Neboli tu část, která dokáže maximálně využít potenciál informačních technologií a na tu, která je v evropském železničním prostoru onou „Šípkovou Růženkou“ čekající na probuzení.

Samozřejmě věříme, že v nejbližších letech proběhne masivní rozvoj aplikací nejen v České republice, ale i u našich severních a východních sousedů tak, aby cestujícím nabídli přinejmenším stejný „informační“ komfort cestování, jaký budou nabízet železniční dopravci v západní Evropě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.