Práva cestujících: Nová aplikace pro smartphone Vám pomůže při cestování

Práva cestujících, ilustrační foto Miroslav Vyka

Práva cestujících

Evropská komise připravila v rámci kampaně Práva cestujících na dosah, aplikaci pro chytré mobilní telefony, díky níž si okamžitě a na místě může každý cestující ověřit svá práva. Aplikace funguje na čtyřech mobilních platformách: Apple iPhone a iPad, Google Android, RIM Blackberry a Microsoft Windows Phone 7 a je dostupná ve 22 jazycích EU.

Cestující, jež zůstali na letišti nebo postrádají svá zavazadla, mohou nyní využít aplikaci pro smartphone, díky níž si okamžitě a na místě ověří svá práva. Právě pro období letních prázdnin uvedla Evropská komise aplikaci pro smartphony, kterou lze využít v letecké a železniční dopravě a jež funguje na čtyřech mobilních platformách: Apple iPhone a iPad, Google Android, RIM Blackberry a Microsoft Windows Phone 7. Aplikace je dostupná ve 22 jazycích EU. V současné době je využitelná v letecké a železniční dopravě a v roce 2013, kdy práva nabudou účinnosti, bude rozšířena také na autobusovou a vodní dopravu.

Místopředseda Evropské komise Siim Kallas, odpovědný za dopravu, uvedl: „Kolik z nás stálo na letišti a frustrovaní jsme poslouchali lidi, jak říkají, že nemáme žádná práva, když jsme věděli, že je máme! S touto aplikací miliony cestujících získají snadný přístup k těm správným informacím o svých právech cestujícího, když to budou nejvíce potřebovat, a to v případě neočekávané situace”.

Když cesta neprobíhá tak, jak jsme očekávali, je často stresujícím zážitkem. Je-li zrušený let, hotel neodpovídá nabídce turistických služeb nebo se změní čas odjezdu vlaku, lze nastalou situaci řešit snadněji, pokud cestující zná svá práva.

Aplikace cestujícímu vysvětlí jeho práva v případě každého možného problému. Pokud je například zrušený let a v důsledku toho je cestujícímu odepřen vstup na palubu, má nárok na náhradu ve výši 125 až 600 EUR. Jsou-li Vaše zavazadla následkem nehody poškozena, můžete mít rovněž nárok na odškodnění. Je také dobré vědět, že železniční a letecké společnosti jsou povinny podávat jasné informace o cenách a být nápomocny cestujícím s omezenou schopností pohybu.

Máte-li pocit, že Vaše práva nejsou respektována, aplikace Vám rovněž podá informaci o tom, na koho se se stížností obrátit.

Během mimořádné situace velkého rozsahu, kterou byla například krize způsobená sopečným popelem, k níž došlo po erupci sopky na Islandu v roce 2010, může aplikace cestujícím rovněž zobrazovat informace a doporučení od Evropské komise.

Aplikace je součástí kampaně Práva cestujících na dosah, které se zhostila Komise.

Odkazy:

Práva cestujících ve veřejné dopravě na webu Evropské komise
http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/cs/index.html

Cestující, využívejte svá práva, ať jste kdekoli – mobilní aplikace ke stažení
http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/cs/mobile.html

Příspěvek byl publikován v rubrice Práva cestujících se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.